Ako vybrať pleťový krém?

Pleťové krémy doprajú vašej pleti tú správnu výživu

Pleťový krém by ste mali voliť tak, aby plne rešpektoval potreby vašej pleti. Starostlivým výberom dosiahnete jej vyživenie a hydratáciu, vyhladenie vrások aj odstránenie akné a upchatých pórov. Keď jeho výber podceníte, môžete stav pleti ešte zhoršiť, napr. aplikáciou mastného krému na mastnú pokožku spôsobíte väčšie škody, ako keby ste nepoužili prípravok žiadny.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 6 min.

Pleťový krém podľa typu pleti

Pleťové krémy vyberajte v prvom rade podľa typu vašej pleti. S jeho správnym určením vám pomôžu v každom kozmetickom salóne, mali by ste ho však spoznať aj sami – napr. pomocou tzv. servítkového testu: Ráno si po prebudení dajte na tvár servítku, po chvíli ju zložte a prezrite ju proti svetlu. Pokiaľ na nej uvidíte viditeľné mapy, jedná sa o mastné zóny, a mali by ste teda vyberať krém, ktorý bude vhodný na mastnú alebo zmiešanú pleť.

Mastná

Pokiaľ vás trápi akné, mnoho upchaných pórov a odlesky, potrebujete s najväčšou pravdepodobnosťou krém na mastnú pleť. Ide o ľahké krémy, ktoré tvár dostatočne hydratujú, ale nepreťažujú a bránia nadmernej tvorbe mazu. Vhodný je tiež hydratačný krém na mastnú pleť alebo krém na mastnú a problematickú pleť.

Vyhnite sa olejom a nechajte svoju pleť dýchať. Na trhu existujú aj špeciálne vysušujúce krémy, tie ale používajte s rozvahou a skôr len na najpostihnutejšie miesta – typicky takzvanú T-zónu čiže oblasť čela, nosa a brady.

Pleťové krémy pre suchú pleť

Pleťové krémy

Suchá

Krém na suchú pleť je ideálny na citlivú pokožku so sklonmi k svrbeniu. Suchá pleť sa často prejavuje šupinkami a šúpaním a zle znáša najmä zimné obdobie, kedy si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Pozorovať môžete aj pnutie v oblasti očí a úst. Vyberajte mastné krémy s veľkou hydratačnou schopnosťou, môžete si dopriať aj výživné oleje. Vzhľadom na citlivosť pokožky nie je od veci vyberať prírodný krém na pleť, prípadne špeciálny hydratačný krém na suchú pleť alebo krém na suchú a citlivú pleť.

Suchá pleť väčšinou nemá sklony k akné, o to horší problém nastáva, pokiaľ sa objaví. Vtedy je totiž nutné pleť nielen zvláčňovať, ale zároveň zabrániť nežiaducim vyrážkam, ktoré sa tvoria v mazových žľazách. Najlepším riešením je tak používať krémy na suchú pleť a vyrážky ošetriť lokálne tyčinkami proti akné, poprípade siahnuť po špecifickom kréme na suchú pleť s akné.

Pleťové krémy pre suchú pleť

Zmiešaná

Krém na zmiešanú pleť je ideálny na pokožku, ktorá kombinuje predchádzajúce 2 typy – pleť je v oblasti T-zóny mastná so sklonom k ​​akné a na zvyšku suchá. Tu urobíte najlepšie, keď budete krémy na suchú a mastnú pleť kombinovať podľa konkrétnej oblasti na vašej pleti či skúsiť priamo ľahký hydratačný krém na zmiešanú pleť.

Krém na zmiešanú pleť

Normálna

Krémy na normálnu pleť ponúkajú najjednoduchší výber, ktorý je určený pre ľudí s pleťou bez sklonu k tvorbe akné alebo naopak k šupinateniu či svrbeniu. Takáto pleť vyzerá na prvý pohľad zdravá a vypnutá a znesie v podstate akýkoľvek jemný hydratačný pleťový krém.

Hydratačné krémy

Zrelá

Krémy na zrelú pleť sú výborné, keď už iba dostatočná hydratácia nestačí. Zhruba od 40. roku veku pokožka stráca obvyklú pevnosť, pružnosť a začína vädnúť. Práve vtedy je na čase začať používať anti-age krémy, ktoré reagujú na špecifické potreby zrelej pleti. Často v nich nájdete rastlinné fytoestrogény, ktorých vlastná produkcia je u žien v zrelom veku už nedostatočná.

Populárny je pleťový krém s kyselinou hyalurónovou, ktorej molekuly majú výbornú schopnosť viazať vodu, a preto poskytuje maximálnu možnú hydratáciu a prispieva k pružnosti pleti. Kyselinu hyalurónovú máme bežne v našom tele, vekom sa ale jej množstvo znižuje, a tak je vhodné ju doplniť pomocou kozmetických prípravkov.

Z rovnakého dôvodu je vhodný aj pleťový krém s kolagénom. Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základom spojivových tkanív a ktorá sa podieľa aj na stavbe kože, pokožka je vďaka nemu vypnutá a hladká. Práve kolagén a kyselina hyalurónová bývajú častou zložkou anti-age krémov, čomu zodpovedá aj ich vyššia cena.

Pleťové krémy s kolagénom

Citlivá

Krém na citlivú pleť je v modernej dobe stále žiadanejší. Stres, znečistené ovzdušie, klimatizácia, cigaretový dym, nadmiera slnka aj veľké množstvo chémie v kozmetike, to všetko sa odráža na stave pleti, ktorá sa potom môže stať citlivou. Prejavuje sa začervenaním, pálením či sklonom k ​​zápalom.

Mnoho ľudí citlivú pleť nerozozná a používa nesprávne krémy, ktorými stav svojej pokožky zhoršujú. Pre tú citlivú je najdôležitejšia hydratácia. Vhodný je preto aj špeciálny hydratačný krém na citlivú pleť. Pokiaľ máte pocit, že vám žiadne krémy doteraz správne nefungovali, možno máte citlivú pleť. V takom prípade vyskúšajte kozmetiku, ktorá obsahuje menej chémie, nepoužíva napr. alkohol, parabény či parfumáciu.

Pleťové krémy pre citlivú pleť

Problematická

Krém na problematickú pleť pomáha predovšetkým proti akné, pretože to je najčastejším prejavom problematickej pleti. Starostlivosť o takú pleť začína už správnym výberom prípravkov na efektívne čistenie v niekoľkých krokoch. Vhodné sú antibakteriálne mydlá alebo gély a následné použitie tonizačnej vody.

Zvážte tiež hydratačný krém na problematickú pleť, ktorý upokojí podráždenie a začervenanie a zároveň bráni vo vysušovaní pleti. Priamo na akné je možné lokálne použiť gél proti nedokonalostiam pleti a doplniť ho o intenzívne korekčné prípravky zabraňujúce tvoreniu jaziev.

Špecifické typy krémov

Okrem základného radu existujú aj krémy zameriavajúce sa na špecifické potreby pleti. Môže ísť o krémy so zosilneným SPF faktorom, ktoré oceníte najmä počas letných mesiacov, počas ktorých pleti poskytnú dostatočnú ochranu proti slnečnému žiareniu, ktoré kožu nadmerne vysušuje. Vyhľadávané sú napr. pleťový krém SPF 50 a pleťový krém SPF 30.

Tónovacie krémy kombinujú vlastnosti hydratačných prípravkov a make-upu a pleti dodávajú vďaka farebným pigmentom zjednotený vzhľad. Nemajú také krycie schopnosti ako make-up, ale poradia si so začervenaním, kruhmi pod očami a ďalšími drobnými nedokonalosťami.

Vrásky a nerovnosti vyhladí podkladová báza, ktorá sa aplikuje pod make-up a zaistí aj dlhšiu výdrž líčenia. Na trhu nájdete aj krémy proti pigmentovým škvrnám, ktoré využívajú bieliace látky.

Pleťové krémy

Konkrétne tipy na to najžiadanejšie na trhu nájdete na našej stránke. Najlepšie hydratačné krémy. Inšpiráciu na vašu problémovú pleť hľadajte v našom článku Ako sa zbaviť čiernych bodiek.

Krém na pleť podľa použitia

Denná doba

Medzi denným a nočným krémom je zásadný rozdiel. Prispôsobujú sa potrebám pleti, ktoré sú vo dne a v noci odlišné. Cez deň pleť vynakladá všetky sily na svoju ochranu, v noci potom regeneruje. Ak krém nemá konkrétne určenie, môže sa používať univerzálne.

Denné krémy často obsahujú ochranný SPF faktor proti slnku, ktorého nadmerné žiarenie pleť poškodzuje. Navyše máte na výber podľa špecifík svojej pleti, napr. denný krém na problematickú pleť. Nočné krémy pomáhajú pokožke obnoviť ochrannú bariéru, dodávajú jej potrebné tuky vo forme zvláčňujúcich látok olejového pôvodu, ktoré by cez deň na pokožke vytvorili mastný povlak. V niektorých krémoch na nočné použitie nájdeme aj aktívne látky (retinoidy, alfa-hydroxykyseliny), ktoré efektívne pôsobia na proces odstraňovania odumretých buniek. Tieto zložky sú citlivé na svetlo, a tak ich nočné použitie zabraňuje podráždeniu kože.

Denné krémy sú ľahké, zvláčňujúce, rýchlo sa vstrebávajú a väčšinou sú prispôsobené aj na použitie pod make-up. Nočné krémy sú naopak veľmi hutné, obsahujú mnoho výživných látok, ktoré vyžadujú dlhší čas, aby sa úplne vstrebali.

Sezóna

Pleť má odlišné požiadavky nielen vo dne a v noci, ale aj v lete a v zime. V letnom období si pokožka žiada zvýšenú mieru hydratácie, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra, myslite preto aj na dostatočný pitný režim. Samozrejmosťou by malo byť používanie krémov s ochranou proti UV žiareniu.

V mrazoch musí pokožka čeliť iným výzvam. Pri poklese teploty sa znižuje produkcia mazových žliaz a tvár sa začne vysušovať. To napokon môžete vidieť aj na koži na rukách, ktoré bez použitia rukavíc či krémov popraskajú. Preto je nutné používať kozmetiku s obsahom tukov čiže mastné krémy, a to ideálne ešte predtým, než svoju tvár mrazu vystavíte. Zhruba o 20 minút skôr, než vyjdete von, aby sa krém stihol vstrebať.

Pohlavie

Rovnako ako u inej kozmetiky je prevažná časť ponuky určená ženám. Mužská pleť má však svoje špecifiká. Pánske pleťové krémy sú pripravené na to, že mužská pokožka obsahuje viac mazových žliaz, a preto je mastnejšia. Navyše v dôsledku väčšieho prekrvenia je aj teplejšia. V neposlednom rade pomalšie starne, resp. pomalšie stráca kolagén a vykazuje nižšie pH.

Pleťové krémy a parametre

Konzistencia

Hutné krémy používajte v zimných mesiacoch, kedy pleť potrebuje zvýšené množstvo výživy, môžete ich aplikovať aj stále, pokiaľ vás trápi extrémne suchá pokožka. Ľahké krémy sú ideálne na normálnu pleť a suchú pleť v letných mesiacoch, na mastnú tvár sa najviac hodia gélové krémy.

Objem

Pri voľbe veľkosti balenia myslite na dostatočne rýchle spotrebovanie krému. Dátum expirácie platí iba na neotvorené balenie, po otvorení sa riaďte číslom uvedeným v čiernom symbole otvorenej nádobky, typicky 6 M, 12 M, 24 M. Ide o počet mesiacov, počas ktorých krém vydrží bez oxidácie. Po uplynutí tejto doby kozmetické prípravky nepoužívajte, pretože sa v nich môžu namnožiť baktérie, aktívne látky zmiznú, a to všetko sa môže odraziť na stave vašej pleti napr. v podobe vzniku vyrážky alebo začervenania.

Typ balenia

Súvisí so spôsobom aplikácie. Môžete si vybrať klasický téglik, fľaštičku s pumpičkou, tyčinku proti akné na lokálnu aplikáciu, očný krém s guľôčkovým aplikátorom a iné.

Ďalšia pleťová kozmetika

Pleťové séra a emulzie

Ochrana pleti v zime

Očné krémy a gély

Prípravky na starostlivosť o pery

Prípravky na čistenie pleti

Prípravky na vrásky a starnúcu pleť

Pleťové masky

Rady na záver

Drahšie krémy a ich výhody

Ceny pleťových krémov sa líšia aj o desiatky eur. Zodpovedá tomu ale aj výsledok? Pokiaľ sa zameriate na obyčajné hydratačné prípravky určené na normálnu pleť, krémy za pár eur často prinesú rovnaký efekt ako prípravky za desiatok eur. Naopak u anti-age prípravkov je účinnosť a cena úzko spätá. Krémy obsahujú vysoko účinné látky, ktoré nie sú tak ľahko dostupné alebo ktorých výroba je drahšia, a to všetko sa premieta do výslednej ceny. Najmä ide o kyselinu hyalurónovú, kolagén, novo vyvinutý pro-xylane, stretnete sa aj s kaviárom, zlatom či slimačím slizom.

Správne používanie

Ak chcete, aby vám krém vydržal čo najdlhšie, naberajte ho z téglika umelohmotnou špachtličkou, ktorú zakaždým dobre umyjete. Tým zabránite vniknutiu baktérií do krému. Pozor si dajte aj na zanesené okraje nádobky, kde produkt oxiduje rýchlejšie. Kontaminácii baktérií zvonku úplne predídete, keď zvolíte balenie s pumpičkou. Pred aplikáciou krému si vždy umyte ruky.

Krém používajte minimálne 2× denne na vyčistenú a odlíčenú pleť, ideálne ráno a večer. Nezabudnite ani na ošetrenie krku a dekoltu. Krém ľahko vmasírujte a nechajte vstrebať - denné krémy zhruba 15 minút, pričom make-up nanášajte až po uplynutí tejto doby. Pokiaľ vám na tvári zostanú zvyšky krému, absorbujte ho servítkou a nabudúce použite krému menej. Nočné krémy sa vstrebávajú dlhšie, aplikujte ich minimálne 30 minút pred spaním, pokožku vyživujú celú noc.

Citlivá pleť a alergické reakcie

Pri aplikácii pleťového krému sa môžete stretnúť s alergickou reakciou. Preto je najistejšie nový produkt vždy otestovať na malom kúsku kože a až po bezproblémovom vstrebaní ho použiť na celú tvár.

Pokiaľ ste krém rovno aplikovali na väčšiu časť pokožky a objavila sa alergická reakcia vo forme pálenia, svrbenia, začervenania, vyrážky či opuchu, ihneď prestaňte výrobok používať. Na zmiernenie problémov môžete použiť gél proti svrbeniu. Pokiaľ by sa u vás alergia prejavila aj pri použití iného krému, navštívte dermatológa a poraďte sa s ním, na akú zložku ste konkrétne alergickí.

Pri citlivej pleti sa vyhnite parfumovaným krémom, siahnuť môžete aj po hypoalergénnych prípravkoch, ktoré neobsahujú potenciálne alergény, vyhýbajú sa syntetickým látkam a farbivám a parfumácii neprírodného pôvodu.

Kombinácia s ďalšími prípravkami

Krémy môžete bez problémov kombinovať s ďalšími pleťovými produktmi. Doprajte svojej pleti kompletnú starostlivosť v podobe očných krémov, peelingov, pleťových olejov či sér.

Séra obsahujú oveľa viac vyživujúcich látok ako pleťové krémy, ku ktorým sa používajú ako doplnok, a ocenia ich najmä ľudia s veľmi suchou pleťou.

Peeling odstráni poškodené vrstvy kože a používať by sa mal 1× za týždeň či za 14 dní tak, aby mala koža dostatok času na regeneráciu.

Pokiaľ používate viac pleťových produktov, uprednostnite výrobky z rovnakého radu. Kombinácia produktov od jedného výrobcu väčšinou funguje lepšie, než keby ste mali každý prípravok odinakiaľ. Vaša pleť nebude musieť vstrebávať stále nové a nové látky, budete mať istotu, že jednotlivé produkty sa navzájom nerušia, a s pribúdajúcim vekom a zmenou potrieb pleti nebudete musieť hľadať nové fungujúce prípravky, ale len prejdete na rad, ktorý na ten existujúcu nadväzuje.

Ďalšia starostlivosť

Make-up odstraňujte vždy špeciálnym odličovacím mliekom a nezabudnite ani na pravidelné (1–2× denne) čistenie pleti umývacími gélmi, kedy látky v nich obsiahnuté na seba viažu nečistoty a prebytočný maz. Medzi odličovacie a čistiace prípravky patrí aj micelárna voda, ktorá sa teší veľkej obľube. Obsahuje micely, ktoré na seba síce nabaľujú všetky nečistoty, avšak robia to tak dôkladne, že so sebou často vezmú aj látky, ktoré pleti prospievajú a mali by na nej zostať. Preto sa neodporúča micelárnu vodu používať dlhodobo, a hlavne je vždy nutné si po jej aplikácii opláchnuť tvár.

Pred použitím pleťového krému môžete siahnuť aj po toniku, ktorý pokožku zmäkčuje, a tvár tak pripraví na nanesenie krému, ktorý na ňu lepšie priľne a rýchlejšie sa vstrebe. Rovnako ako pri krémoch vyberajte tonikum presne podľa typu svojej pleti. Adstringentné stiahnu póry, rozjasňujúce zjednotia tón pleti a hydratačné vyživia.

Ďalšie užitočné články

Nejlepšie krémy na akné Ako na čierne bodky doma